Plans for 2018

Although I still haven’t finished all the stories about 2017 I think it is about time to talk about our plans for 2018. My last year was so much more than I could ever dream of and so I really hope that this year will be as amazing as the last one was.

It is certain that we are going to Zanzibar in March. I am so happy because we will celebrate my birthday there. We are going to be there 10 days and I already know that it is going to be fun. I can say now so much that we will stay in three different hotels and we have also plans to go to Mnemba island.

After Zanzibar we are going to Paris in May. There we will spend  long romantic (hopefully) weekend. As I haven’t had time to do my research yet I am not sure what are our exact plans.

Our other plans are not 100% certain but we still have some ideas. We will definitely go somewhere in July as it is time to celebrate another birthday.

In September we thought that we would like to go hiking somewhere with our dog and so it is going to be something different. I think we will go to northern Italy because in 2012 I visited a beautiful place (Misurina lake) and now I would like to go there again. The second simple reason is that I like Italy so much. I guess the other option is Switzerland. This is going to be this years road trip.

In December we want to go skiing again. Unfortunately we haven’t have any snow at Christmas time in Estonia and so it would be nice to have some winter Christmas feeling somewhere else.

Not the best prospect yet but we are searching what else to do. Usually it depends on what we would like to do but if there are some very good offers we will consider them definitely. So our this years plan isn’t ready yet.

These are the plans for traveling. My first stories were quite general because when I traveled I never thought that I need to give someone information about that. This year I’m trying to make my blog more accurate.

Besides that there will be many cool experiences or at least I hope so. I know that there will be at least one and it is Flow Festival 2018. As I am a big fan since 2016 I am really looking forward to it. I guess we will try paragliding this year because we have some gift vouchers. As we love eating I hope to give you reviews about some eating places and other nice places also.

 

 

Loe eesti keeles:

Kuigi ma pole endiselt jõudnud kõiki 2017 aasta lugusid ära kirjutada, arvan, et on viimane aeg rääkida 2018 aasta plaanidest. Minu eelmine aasta oli palju enamat kui oleksin eales oodata osanud ja seega ma loodan, et 2018 aasta tuleb vähemalt sama hea.

Üks on kindel, me läheme märtsis Sansibarile. Ma olen nii rõõmus, sest plaan on tähistada seal minu sünnipäeva. Plaanime olla seal 10 päeva ja juba praegu võin öelda, et see tuleb lahe. Praeguseks saan öelda, et me viibime seal kolmes erinevas hotellis ning plaanime külastada lisaks veel ka Mnemba saart.

Pärast Sansibari on plaan mais külastada Pariisi. Seal veedame pika romantilise (loodetavasti) nädalalõpu. Kuna mul ei ole olnud aega linna kohta midagi veel uurida, siis täpsemad plaanid reisi kohta puuduvad.

Edasised plaanid on hetkel aga veel lahtised. Kindlasti on plaan minna kuhugile juulis, sest siis vajab üks teine sünnipäev tähistamist.

Septembris mõtlesime teha ühe matkareisi ja seda seekord koos koeraga. Kuna koer pole enne meiega kuskil reisil kaasas käinud, siis kindlasti saab see olema huvitav. Esialgu on mõtted liikunud Põhja-Itaalia suunas, sest 2012 aastal külastasin seal ühte ilusat kohta (Misurina järv) ja nüüd oleks soov sinna uuesti minna. Itaalia on minu südame vist küll igaveseks võitnud ja seega läheks sinna alati. Teine variant on minna Šveitsi, aga eks aeg näitab, mis see lõplik otsus olema saab. Igatahes tuleb sellest meie 2018 aasta autoreis.

Detsembris on mõte minna uuesti suusatama. Kuna viimastel aastatel pole jõulude ajal Eestis väga lund olnud, siis oleks mõnus see jõulutunne vähemalt kuskilt välismaalt külge saada.

Hetkel pole eesmärgid küll veel väga uhked, kuid pidev reiside otsimine käib. Üldiselt valime ikka selle järgi, mida teha tahaksime, kuid kui kuskil on häid reisipakkumisi saada, siis kindlasti kaalume ka neid variante. Seega ei ole praegune plaan kindlasti midagi lõplikku.

Sellised on siis selle aasta esmased reisiplaanid. Postitusi proovin muuta täpsemaks ja informatiivsemaks. Eelmised olid pigem sellised üldisemad kuna toona reisides ei olnud mul plaanis kellegagi seda infot jagada.

Lisaks reisidele loodan, et tulemas on ka palju häid ning ka uusi kogemusi. Üheks väga oodatud sündmuseks on kindlasti Flow Festival 2018, mille suur austaja ma aastast 2016 olen. Usun, et sellel aastal saab ka paraplaan ära proovitud, sest meil on ühed kingituse voucherid selle kohta. Kuna me armastame head sööki, siis on kindlasti oodata erinevate söögikohtade ülevaateid ning kindlasti veel ka palju muud.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: