Berlin

Architecture, art, music, events, history – this is Berlin. We visited Berlin in December 2017 and for me it was a second time there. We stayed in a hotel called 25hours Hotel Bikini Berlin. It is a very modern and funky place in the city center. If you are choosing a hotel for your staying you should definitely check this place out. In Berlin there are so much to see and experience.

20171208_105107
Architecture in Berlin

I will start my story with two places which I guess are not so popular and known. Firstly I will write about a place called Radialsystem V. As they say it is a space for arts and ideas. Before that it was a pumping station for the Berlin Water Service. The building follows the principle “form follows function” which means that all the rooms are empty and all areas can be transformed as needed. For example, the entire building can be quickly turned into a temporary exhibition space, a concert venue or a dance studio. If you want to experience new vibes and art or you have some good ideas then maybe this is the place for you.

The second place we really liked was one Italian restaurant Luardi. We visited the place two evenings in a row. Very busy place where you feel like you are in Italy. The staff was so amazing. One evening there were no available table and so we had to wait little bit. We waited behind the bar and they gave us as a glass of champagne. At the time we finished they had arranged us a table for two. The food and atmosphere were wonderful.

             WP_20171207_20_21_55_Rich 20171207_202445

To see as much as possible I recommend you to take a bus or a ship tour (we did both). I won’t talk much about the main sightseeing places because you will see and hear about them when you take some tour. Three places which I liked the most were the Brandenburg Gate, the Memorial to the Murdered Jews of Europe and the Berlin Wall. Of course there are so much more to see. For example the Berlin Television Tower, the railway station, the Charlottenburg Palace or the Berlin Zoo.

20171208_110804 - Copy
Brandenburg Gate
20171208_112259
Memorial to the Murdered Jews of Europe

Berlin is an interesting city which is full of culture and history. You can see very clearly the difference between the east and west. Besides all the history and art there is a very active night life. So something for everybody.

 

 

Loe eesti keeles:

Arhitektuur, kunst, muusika, üritused, ajalugu- just see ongi Berliin. Külastasime Berliini detsembris 2017 ja minule oli see teine kord selles huvitavas linnas. Me ööbisime hotellis nimega 25hours Hotel Bikini Berlin. Tegemist on väga populaarse ja noorusliku hotelliga Berliini kesklinnas. Kui oled Berliini minemas ja otsid omale ööbimist, siis soovitan kindlasti sellele hotellile pilk peale visata. Berliinis on väga palju vaadata ja kogeda.

20171208_105107
Arhitektuuri näide Berliinist

Ma alustan seekord juttu kahe huvitava kohaga, mis tõenäoliselt väga tuntud ja populaarsed ei ole. Esmalt kirjutan sellisest kohast nagu Radialsystem V. Ise nad ütlevad, et tegemist on kunsti ja ideede jaoks loodud kohaga. Varasemalt oli hoones pumbajaam. Hoone jälgib printsiipi “kuju järgneb vajadusele”, mis tähendab, et hoone kõik ruumid on tühjad ja neid muudetakse vastavalt vajadusele. Näiteks võib väga kiirelt muuta terve maja ajutiseks kunstinäituseks, kontserdisaaliks või tantsustuudioks. Kui sa tahad kogeda midagi uut, kunsti või on sul häid ideid, siis ehk on see koht just sinule.

Teine koht, mis meile väga meeldis oli üks Itaalia restoran Luardi. Me külastasime seda kohta lausa kahel järjestikusel õhtul. Restoranis olles jääb sul mulje nagu viibiksid Itaalias (ehk palju lärmi ja sagimist). Töötajad olid seal lausa suurepärased. Ühel õhtul sinna minnes ei olnud ühtegi lauda saadaval ja seega paluti meil baarileti ääres oodata. Meile toodi shampanjat ja samal hetkel kui nautimise lõpetasime olid ettekandjad suutnud juba organiseerida meile ühe kahese laua. Sealne toit ja atmosfäär olid imelised.

             WP_20171207_20_21_55_Rich 20171207_202445

Kui sa tahad näha ja kogeda võimalikult palju, siis kõige parem variant selleks on bussi- või laevatuur (tegime mõlemat). Ma ei hakka seekord peamistest vaatamisväärsustest midagi rääkima, sest nende kohta kuuleb piisavalt tuuridel. Kolm kohta, mis mulle aga enim meeldisid oli Brandenburgi väravad, holokausti memoriaal ja Berliini müür. Loomulikult on lisaks nendele veel väga palju, mida vaadata. Näiteks Berliini teletorn, raudteejaam, Charlottenburgi palee või Berliini loomaaed.

20171208_110804 - Copy
Brandenburgi värav
20171208_112259
Holokausti memoriaal

Berliin on huvitav linn, mis on täis kultuuri ja ajalugu. Väga selgelt on eristunud vahe lääne ja ida vahel. Kõige selle kõrval on Berliinis aga ka väga aktiivne ööelu. Seega leiab igaüks sealt endale midagi.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: