Greece

Greece the land of Gods. We went there in September 2017. To be more precise we stayed on the island Evia, in Meteora area and visited the city of Athens. We stayed in Greece a bit over one week and in that time we had two different hotels. After arrival we rented a car from the airport and drove to Meteora. The rental car is the best way to travel there. The Meteora is located in central Greece and it is included on the UNESCO World Heritage List. It is one of the largest complexes of Eastern Orthodox monasteries.

20170910_121625

20170910_194116

20170910_132948

If you go there (which you should do) remember that you have to dress modestly. The entrance fee for all the monasteries is 3€ per person. Most of them have little shops from where you can buy some souvenirs.

After staying in the Meteora we went to the island Evia or as the locals say Euboia. It is the 2nd largest island in Greece and it is just a short drive from Athens. The island is most known for its beaches, historical sites, forested mountains, hot springs and great food (it really was great). After I have been there I truly understand why locals go there for their holidays. I saw there the most beautiful beach I have ever seen and it was called Thapsá.

20170912_142219
Thapsá beach
20170912_142030
Thapsá beach

No wonder I liked the place when we were basically the only ones there. As September is for locals already autumn the beaches are very empty. Although I guess in Thapsá there is another reason for that. The road to the beach was horrible!! There are two roads that goes there and we chose the one that Google Maps recommended. Never do that!

 

kaart
Blue is the bad option

 

I think it all started 6 km before the beach. The road got smaller and smaller and rocks on the road got bigger and bigger. At the beginning we thought many times that maybe we should go back but luckily (or not) I am so stubborn and I thought how bad can it be. Well it went really bad. I think 4 km before the end we broke one tire.

20170912_124826

The road was so narrow and on the edge of the cliff that we couldn’t turn around. I guess most of the time I hold my eyes closed and I think I wasn’t the only one… When we reached the beach our cars both sides were totally full of scratches and there were “some” broken parts under the car. I am so happy that we had the full insurance.

20170913_112859

I know we broke the car but it was worth it. The beach was just amazing. We went back by using the other road and it was really bad also but of course not as horrible as the first one. When we drove back we saw another beautiful beach called Metohiou.

20170912_164638
Metohiou beach

September is a good time to visit Greece because the water is still warm for Estonians and there are not so many tourists anymore. As I mentioned before the food in Greece is delicious and of course so is the wine.

20170912_180819

On our trip to Greece we stayed one day in Athens. Of course when you go there you have to visit The Acropolis of Athens. It is also in the UNESCO World Heritage List. Unfortunately there were so many tourists (it wasn’t even the high season) and big part of it was under construction. I think it looked most beautiful from the distance.

20170915_163326

I really liked Greece because the weather was nice and food was great. So go there and enjoy.

 

Loe eesti keeles:

Jumalate maa Kreeka. Me käisime seal septembris 2017. Täpsemalt öeldes käisime Meteora piirkonnas, puhkasime Evia saarel ning külastasime ka Ateenat. Olime Kreekas pisut üle nädala ja jagasime selle aja kahe erineva hotelli vahel. Lennujaama saabudes rentisime omale esmalt auto, mis on kõige mõistlikum vahend Kreekas liikumiseks. Esimene sihtkoht oli Meteora, mis asub Kreeka keskpaigas. Tegemist on ühe suurima õigeusu kloostrite kompleksiga Kreekas, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandite hulka.

20170910_121625

20170910_194116

20170910_132948

Kui sa peaksid sinna sattuma (mida sa peaksid kindlasti tegema), siis pea meeles, et riietus peab olema tagasihoidlik. Iga kloostri sissepääs maksis 3€. Pea kõigis kloostrites oli väike pood, kust sai omale suveniire kaasa osta.

Järgmiseks sihtkohaks oli meil Evia saar või nagu kohalikud ütlevad Euboia. See on Ateena lähistel asuv suuruselt teine saar Kreekas. Saar on peamiselt tuntud oma randade, ajalooliste paikade, mägede, kuumaveeallikate ja hea toidu poolest (ka päriselt oli hea). Pärast seal viibitud aega mõistan, miks kohalikud oma puhkused seal veedavad. Avastasime sellelt saarelt ilusaima ranna, mida eales näinud olen. Ranna nimi oli Thapsá.

20170912_142219
Thapsá rand
20170912_142030
Thapsá rand

Muidugi pole ime, et see rand mulle nii väga meeldis, kui olime põhimõtteliselt ainukesed inimesed seal. September on kohalike jaoks juba sügis ja seega on kõik rannad tühjad. Kuigi Thapsá puhul usun, et seal mängib rolli veel üks asjaolu. Nimelt on tee randa kohutav!! Randa viib kaks teed ja meie sõitsime Google Mapsi juhiste järgi. Ärge mitte mingil juhul seda tehke!

kaart
Sinine tee on halvem variant

Ma arvan, et kogu õudus algas umbes 6 km enne randa. Tee muutus aina väiksemaks ja kivid teel aina suuremaks. Alguses mõtlesime korduvalt, et ehk oleks mõistlik tagasi pöörata, kuid õnneks (või siis mitte õnneks) olen ma nii kangekaelne ja mõtlesin, et no kui hull üks tee ikka olla saab. No ikka saab küll ja veel kuidas. Ma arvan, et kuskil 4 km enne sihtkohta läks üks rehv katki. Õnneks oli meil tagavararatas olemas.

20170912_124826

Kuna tee oli nii kitsas ja kulges mööda kalju serva, siis ei õnnestunud meil kuskil ümber pöörata ja meil ei jäänudki muud üle kui edasi sõita. Ma arvan, et enamus teest hoidsin ma silmi kinni ja ma usun, et ma ei olnud ainuke… Randa jõudes olid auto mõlemad küljed täis kriime ja auto alt olid “mõned” jupid lahti. Ma olen nii õnnelik, et otsustasime täiskindlustuse kasuks.

20170913_112859

Ma tean, et lõhkusime auto ära, kuid see kõik oli seda väärt. See rand oli lihtsalt imeline. Tagasi otsustasime minna loomulikult mööda teist teed, kuid ka see osutus päris jubedaks. Meie õnneks oli see siiski kordades parem kui tuldud tee. Tagasiteel nägime veel ühte ilusat randa, mille nimeks oli Metohiou.

20170912_164638
Metohiou rand

September on Kreeka külastamiseks väga hea aeg, sest eestlaste jaoks on vesi veel soe ja enam pole nii palju turiste. Nagu ma ka juba varasemalt mainisin, siis Kreeka toit ja vein on suurepärased.

20170912_180819

Oma Kreeka reisi ajal külastasime ühel päeval ka Ateenat. Kui sinna minna, tuleb loomulikult külastada Ateena akropoli, mis kuulub samuti UNESCO maailmapärandi hulka. Kahjuks oli sellel päeval seal väga palju turiste (kuigi polnud tegemist tipphooajaga) ja suur osa akropolist oli tellingute taga. Minu arvates avanesid ilusaimad vaated akropolile hoopis eemalt.

20170915_163326

Mulle väga meeldis Kreeka, sest ilm oli seal ilus ning toit hea. Ühesõnaga minge sinna ja nautige.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: