Hot air balloon

Last year I got a hot air balloon flight for my birthday. First I thought that I definitely want to go in autumn because the nature will be full of colors and it must be beautiful. When the autumn arrived there were always so much to do that we just didn’t find time to go. In January it started to look like winter and so we decided it is time to do it. I can say you already that going in the winter wasn’t so bad idea at all.

The gift contained a private flight where beside us were a pilot and a surprise guest. The surprise guest left really soon and it was very special because he tested a new parachute which was made for the Estonia’s 100th anniversary.

1

Next was just a pure pleasure. Sunset, silence, hot tea and a picnic basket. There was nothing left to do besides enjoying the moment.

WP_20180121_15_24_49_Rich

Even though I first thought that in the winter there is nothing much to see but it was the other way round. As there were no leaves we could see everything what was going on in the forest. We managed to see elks and rabbits.

20180121_152207

The flight took place in Harjumaa. It started from near Keila and landed almost in Laitse. The flight lasted 45 minutes. Before the flight and after it we had to help the crew with the hot air balloon. It was nice to see how all the parts went together. So the total duration were around 4 hours.

4

It was an awesome experience. You can find information about them from Internet: https://et-ee.facebook.com/blueskyballoons/

Loe eesti keeles:

Eelmisel aastal sain ma sünnipäevaks kuumaõhupalli lennu. Esimeseks mõtteks oli lend teha sügisel, kui lehed on juba värvi muutnud ja kõik on värviline. Läks aga nii nagu ikka ja õigel ajal jäi sõit tegemata. Kuna aga nüüd vahepeal tuli natukene lund maha, siis otsustasime selle lennu ikkagi ära teha. Etteruttavalt võib vist juba ära öelda, et see polnudki nii halb mõte.

Mida siis kingitus endast täpsemalt kujutas? Tegemist oli privaatse lennuga, kus lisaks meile oli veel siis ka juht ja üllatuskülaline. Üllatuskülalisega jätsime aga üsna pea hüvasti, sest tema lahkus ilusa etteaste saatel. Tegemist oli väga erilise hetkega, sest saime näha esmakordselt kasutatavat varju, mis lasti teha spetsiaalset Eesti sajandaks sünnipäevaks.

1

Järgmiseks ootas meid ees täielik nauding. Loojuv päike, vaikus, kuum tee ja piknikukorv. Ei jäänudki muud teha kui lihtsalt hetke nautida.

WP_20180121_15_24_49_Rich

Kuigi ma esmalt mõtlesin, et talvel väga midagi vaadata pole, siis tegelikult oli hoopis vastupidi. Kuna puud olid raagus, siis sai metsaelul päris hästi silma peal hoida. Nägime nii põtru kui jäneseid.

20180121_152207

Lend leidis aset Harjumaal. Lennuga alustasime Keila lähistelt ja lõpetasime peaaegu Laitses. Reis ise kestis kokku umbes 45 minutit, mis nagu arvatagi võis tundus palju kiiremini. Enne ja pärast lendu õnnestus meil koos meeskonnaga siis vastavalt kas õhupalli kokku panna või lahti võtta. Väga põnev oli vaadata, kuidas see täpsemalt kõik kokku läheb. Üritus kestis kokku ligikaudu 4 tundi.

4

Igatahes oli väga vinge kogemus! Kes midagi lahedat tahab teha, siis kindlasti soovitan. Täpsemat infot leiate leheküljelt: https://et-ee.facebook.com/blueskyballoons/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: